HP

היולט-פקארד (Hewlett-Packard Company), המוכרת גם כ-HP, היא חברה בינלאומית שמרכזה בפאלו אלטו, קליפורניה, ארצות הברית. תחומי הפעילות העיקריים שלה הם מחשבים (חומרה, תוכנה ושירותים), דפוס (מדפסות ומכונות דפוס) ודימות ספרתי (סורקים ומצלמות דיגיטליות).

היסטוריה של החברה:

מ-1939 עד שנות השבעים HP נוסדה ב-1939 על ידי ויליאם היולט ודייב פקארד, שסיימו שניהם את לימודיהם באוניברסיטת סטנפורד ב-1934, כיצרנית מכשירי בדיקה ומדידה. המוצר הראשון שלהם היה מתנד (אוסצילטור) קול מדויק, דגם 200A. חדשנותם הייתה בשימוש בנורה כנגד מיוצב-טמפרטורה בחלק קריטי של המעגל. זה אפשר להם למכור את דגם 200A ב-54.40 דולר, בשעה שהמתחרים מכרו מתנדים יציבים פחות ב-200 דולר. אחת מלקוחותיהם הראשונים הייתה חברת דיסני, שרכשה שמונה מתנדים מדגם 200B (תמורת 71.50 דולר האחד) לשימוש בבדיקת מערכות קול לסרט "פנטסיה".

HP נחשבת‏על ידי המגזין Wired ליצרנית המחשב האישי הראשון בעולם, ב-1968. HP כינתה אותו מחשבון שולחני (desktop calculator), ולא מחשב (computer). לדברי ביל היולט "אילו היינו קוראים לו מחשב, מומחי המחשבים של לקוחותינו היו דוחים אותו מכיוון שהוא לא נראה כמו מחשב של יבמ. לכן קראנו לו מחשבון, וכל השטויות האלה נעלמו".

החברה זכתה להערכה עולמית בזכות מגוון מוצרים. היא הציגה את ה"מחשבון האלקטרוני המדעי" הראשון ב-1972 (ה-HP-35), את ה"מחשבון הניתן לתכנות" הראשון ב-1974 (ה-HP-65), ואת המחשבון ה"אלפאנומרי, ניתן לתכנות ולהרחבה" הראשון ב-1979 (ה-HP-41C).

HP מוכרת כמייסדת הסמלית של עמק הסיליקון, למרות שלא פעלה בתחום המוליכים-למחצה עד הקמת חטיבה שעסקה בתחום, ב-1960 לערך.

משנות השמונים והלאה המחשב האישי המסחרי הראשון בו שולב מסך מגע היה HP-150 של חברת היולט פקארד שיצא לשוק בשנת 1983. ב1984, הציגה HP מדפסות הזרקת דיו ולייזר שולחניות. יחד עם קו הסורקים שלה, מוצרים אלה התפתחו מאוחר יותר למוצרים רב-שימושיים, כגון מדפסת/סורק/מכונת-צילום/פקס ביחידה אחת.

בשנות ה-90 החלה HP לייעד מחשבים ללקוחות פרטיים. כחלק מאסטרטגיה זו, רכשה החברה ב-2002 את קומפאק (שרכשה לפני כן את דיגיטל). הרכישה הפכה את HP ליצרנית המחשבים האישיים הגדולה בעולם.

ב-1987, המוסך בפאלו אלטו שבו החלו היולט ופקארד את העסק שלהם הוכר כציון דרך היסטורי של מדינת קליפורניה. עם זאת, עסקי ציוד הבדיקה והמדידה של HP פוצלו ממנה ב-1999 לחברה בשם "אג'ילנט".

ב-2001 רכשה HP את חברת אינדיגו, חלוצת הדפוס הדיגיטלי ויצרנית מכונות הדפוס הדיגיטליות שמרכזה בישראל, והפכה אותה לחטיבת הדפוס הדיגיטלי של החברה שכונתה HP Indigo.

במרץ 2002, הודיעה החברה שתחדל לייצר מחשבונים מדעיים ופיננסיים — קו מוצרים ושוק שהחברה למעשה ייסדה שלושים שנה לפני כן. חרף זאת, ב-2003 חזרה לשוק הזה עם כמה דגמים חדשים.

HP היא מהמובילות בתעשייה בתמיכה בקוד פתוח ובלינוקס. עובדים רבים של החברה תורמים באופן פעיל, חלקם בתוקף תפקידיהם בה, למיזמי קוד פתוח.

ב-2005 פוטרה מנכלי"ת החברה, ומי שעמדה בראש המיזוג השנוי במחלוקת עם קומפאק, קרלי פיורינה. היא גם הייתה האשה הראשונה ששימשה כמנכ"ל בחברה הנכללת במדד דאו ג'ונס. במקומה מונה מרק הרד (Mark Hurd). באותה שנה רכשה החברה עוד חברה ישראלית בתחום הדפוס, סאייטקס ויז'ן.

ב-2005 העסיקה החברה 151,000 עובדים בכל העולם ורכשה את חברת סאיטקס ויז'ן הישראלית שהתמחתה בהדפסה בפורמט רחב. ב-2006 רכשה HP את חברת התוכנה מרקורי אינטראקטיב. ב-2007 רכשה HP חברה ישראלית נוספת בתחום הדפוס, נור מאקרופרינטרס‏. ב-2008 רכשה HP חברת Electronic Data Systems כדי להתחרות בIBM בתחום של שירותי מערכות מידע. באפריל 2010 היא רכשה את חברת מחשבי כף היד פאלם (בסכום של 1.2 מיליארד דולר), כדי להיכנס לשוק הטלפונים החכמים.

חטיבת התוכנה של HP

HP פעילה גם בתחום התוכנה, לאחר רכישת חברת מרקורי הקימה HP חטיבת תוכנה על בסיס השלד הארגוני של מרקורי. חטיבת התוכנה מייצרת תכונות לאופטימיזציה של טכנולוגיה עסקית עבור שוק מערכות המידע, שכולל כלי ניהול מערכות נתונים, תקשורת ואחסנה.

התוכנות מתחלקים לשני סוגים מרכזים, תוכנות עבור בדיקה (Application) ותוכנות עבור שלב התפעול (Operation). כלל המערכות מסוגלות לפעול בתיאום זו עם זו. תוכנות הבדיקה

בין התוכנות הנ"ל ראוי לציין את התוכנות QC‏, PC לבדיקת מערכות, NNM להצגת מצב רכיבי התקשורת, ו-BAC לבדיקת חווית המשתמש.

בין התוכנות הנ"ל ראוי לציין את התוכנות

Operation Manager – ovo להצגת מצב השרתים Integrated Lights Out – iLO לניהול שרתים בשיטת ניהול מחוץ לרשת HP Systems Insight Manager – SIM לניהול שרתים ואיחסון

צרו קשר

13 + 10 =